Jutt asjadest

Asjad.
Nad räägivad meile lugu, on meie vaikivad kaaslased. Kui vaatad kodus enda ümber ringi, siis kuidas on kõik need mööbliesemed ja muud väiksemad asjad teieni jõudnud? Kui palju vaeva pidid nägema, et neid saada? Või kui palju raha kulutama…Kui paljude asjade kohta saad öelda, et olin loov ja tegin ise või leidsin selle vana mööblieseme kuskilt õuest ja tegin korda?

Miks me arvame, et me vajame täiesti uusi asju? Ja miks just tavalisest ülehinnatud POEST? Miks me pole harjunud mõtlema, et kui ma midagi vajan, siis saan selle teha ise või otsin kasutatud asjade poest. Enne muidugi peaks välja selgitama, kas see asi, mida me vajame, on ikka päriselt vajalik, kahtlustan, et 7 juhul 10st saaksime edukalt hakkama ka ilma selle konkreetse asjata.

Viimasel ajal olen enda puhul üritanud rohkem tähelepanu osutada mõtlemise mustritele. Just tarbimisega seotud mõtlemisele. Teate küll seda asjade loomulikku käiku: “mul on midagi puudu” – “lähen poodi” – “ei leia mitte midagi” – “lõpuks ikka leian midagi” – “ostan selle ära” – “tulen koju oma uue asjaga” – “olen rõõmus”.

Nüüd tuleb väike ülestunnistus, mind isiklikult väga häirib, KUI kallis on mööbel. Ilus mööbel, kvaliteetne mööbel, disain mööbel…ma saan aru, aga samas ei saa ka. On tõesti asju, mida me päris ISE ei saa teha või ei saa teha nii ergonoomiliselt kui meile hea oleks, nagu näiteks korralik voodimadrats. Ja ma arvan, et kuna me magame vähemalt 1/4 päevast, siis see on asi millesse tasub investeerida. AGA see ei tähenda, et asi mille peal madrats on, peab olema hirm kallis. Magamistuba on ju magamiseks ja magades on meil silmad kinni. Meil polegi võimalik imetleda seda mitmetuhande eurost voodi komplekti 🙂

Natukene loomingulisust ja saame oma kodud üsna säästlikult, minimalistlike vahenditega maksimaalselt funktsioneerivaks muuta. Minu uus moto!

Ükspäev hakkasin selle mõtte üle filosofeerima, sest ka mina kipun mõtlematult seadma oma samme poodi (või interneti avarustesse), kui soovin leida midagi ilusat & erilist. Isiklikult ei sildista ma end küll suureks poodlejaks, aga siiski…Käin poes enamasti ainult siis, kui midagi väga konkreetset on vaja ja siis ma muidugi ei leia seda, kuna minu konkreetne soov osutub liiga konkreetseks 🙂 See on täiesti normaalne samm, et läheme  automaatselt poodi. Selle asemel, et otsida, mida me tahame osta või ei saa endale lubada, võiksime käia ringi avatud silmadega ning leida inspiratsiooni, näha mida teised teevad, koguda mõtteid & siis leida alternatiivseid viise, kuidas ise teha.

Ise olen avastanud, et hea on omada multifunktsionaalseid mööbliesemeid (ja ka riideid), mida saab kasutada erinevatel ajahetkedel erinevateks puhkudeks. Nt, mul oli hädasti vaja kohta, kuhu panna voodi kõrval olevaid väikeseid asju (telefoni laadija, kätekreem, e-luger või mõni raamat, veepudel jne). Esimene mõte oli, et lähen poodi ja ostan omale öökapi. Päris õiget öökappi ei leidnudki, kuna mul olid teatud nõudmised, mida ükski päris hästi ei täitnud ja pealegi enamus kappidest olid liiga kallid ka. Läksin nõutult koju. Mingi hetk leidsime pööningult ühe musta plastmassist kohvri…algul nagu ei teadnud sellega midagi peale hakata, aga lõpuks võtsime selle kasutusele öökapina. Mõned asjad panime sinna sisse, paar asja selle peale ja veepudel on selle kõrval. Ja siililegi selge, et seda kohvrit saab ka päriselt kohvrina kasutada, kui vajadus selleks peaks tekkima! Hiljem kunagi, läksin ikka mööblipoodi…ja endiselt ei leidnud seda õiget öökappi. Ja kuigi olen oma musta kohver-panipaigaga rahul, otsustasin soetada voodi kõrvale lisaks väikese astmega pingi. Mõtlesin, et seda saab kasutada vajadusel ka köögis, kui ma ei ulata ülemistelt riiulitelt asju võtma 🙂 Ja see oli NII odav, 9eur!

KOKKUVÕTTEKS:

Tee ise – otsi inspiratsiooni raamatutest/ajakirjadest, poest, internetist, teiste kodudest…ja siis ürita ise midagi teha. Kui ei oska või ideedest jääb puudu, küsi abi! Ka mina aitan sind hea meelega!

Kasuta ära olemasolevaid vahendeid ja muuda neid enda vajadustele vastavalt – analüüsi, mis esemed ja detailid sul kodus või maal on ja kui nad enam ei täida ideaalselt oma funktsiooni, siis pane paika plaan, mida saaks neis muuta või nendest teha. Vaheta diivani või tumba kattematerjali. Värvi laud/ tool või kogu köögimööbel…

wpid-22801eb12d933c795a6b35c19c4ab54d.jpg  

Leia asjadele uus funktsioon – kohver või kirst asjade organiseerimiseks/ kolander lambikupliks/ kahvlid märmete hoidmiseks…

wpid-02bd8bc3c9fe5828814a9fab861d2f6a.jpg  

Olgem loomingulised, julged, minimalistlikud, keskkonda armastavad!

Ka väike algus on edukas algus. Alusta kasvõi ise uue padjakatte tegemisest. Kui see hästi välja tuleb, kogud enesekindlust ja järgmine kord teed juba terve voodipesu komplekti ise 🙂 Või heegeldad suure vaiba.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: